یک مهندس مکانیک چگونه باید کاریابی کند؟!

یک مهندس مکانیک چگونه باید کاریابی کند؟!
آرشیو سایت استخدام کسب و کار

یک مهندس مکانیک چگونه باید کاریابی کند؟!

بعضی دانشجویان یا افرادی که بدنبال کار در رشته خود هستند، نمی‌دانند از کجا باید کاریابی را شروع کنند. برخی بدون اینکه 1 بار دنبال کار مناسب بگردند، می‌گویند، کار نیست. من به شما قول می‌دهم که در این شرایط بد اقتصادی و اجتماعی، باز هم کار برای حوزه فعالیت ما هست. شما اگر مهارت کافی داشته باشید، با یک جستجوی اصولی می‌توانید کار مناسبی را پیدا کنید. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید…

این مطلب را بخوانید: مهندسان باید برای درآمد، از کجا شروع کنند؟

آگهی های استخدام را آنالیز کنید

یک مهندس مکانیک چگونه باید کاریابی کند؟!

در بخش موقعیت شغلی وبسایت ما می‌توانید، تعداد زیادی آگهی استخدام ببینید. وقتی یک آگهی استخدام را می‌خوانید باید خواسته‌های آن را تک به تک آنالیز کنید. علاوه بر این که بهتر می‌توانید شرایط آگهی را با شرایط خود مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که چه مهارت‌هایی را در خود باید تقویت کنید. فکر نکنید که همه‌ی شرکت‌های سابقه کار طولانی از شما می‌خواهند. اگر مهارت خوبی داشته باشید، آنها از سابقه کار چشم پوشی می‌کنند.

شبکه‌سازی

برای بسیاری از موقعیت‌های شغلی هرگز آگهی‌ای داده نمی‌شود. به این دسته فرصت‌ها «بازار شغلی نهان» (hidden job market) می‌گویند. برای پیدا کردن این کارها فرد باید راهی برای نزدیک شدن به آن فرصت پیدا کند.این شرکت‌ها معمولا برندهای بزرگ هستند که در ایران می‌توان به شرکت‌هایی همانند مپنا اشاره کرد.

یک مهندس مکانیک چگونه باید کاریابی کند؟!

شبکه‌سازی برای یافتن فرصت‌های شغلی اهمیت فراوان دارد. حتی اگر کسانی که می‌شناسید مستقیما درباره‌ی استخدام خبری نداشته باشند این احتمال وجود دارد که آنها افراد دیگری را بشناسند که در این زمینه مطلع هستند.

  • شبکه‌های اجتماعی

فیسبوک، اینستاگرام باعث می‌شوند شما بتوانید برای کاریابی افراد فعال در حوزه خود را بیابید. به شما توصیه می‌کنم به جای وقت گذرانی در اینستاگرام، از این شبکه برای رشد خود استفاده کنید، چرا که سرعت رشد در آن بسیار بیشتر است. شبکه اجتماعی لینکداین نیز، به شدت برای کاریابی به شما کمک می‌کند. بسیاری از مدیران در آن عضو هستند.

  • ارتباط با همکلاسی‌های دانشگاه

یک مهندس مکانیک چگونه باید کاریابی کند؟!

ما معمولا آدم‌های شبیه خودمان را دوست داریم. کسانی که اشتراکی با آنها داریم و ارزش‌ها و سرگرمی‌های‌مان شباهت دارند. یا اینکه با آنها به یک مدرسه یا دانشگاه رفته‌ایم. با همکلاسی‌هایی که در منطقه‌ی زندگی شما هستند در تماس باشید. اگر این ارتباطات را در حوزه‌ی کسب‌و‌کار مربوط خودتان برقرار کنید نتیجه‌ی بهتری هم می‌گیرید. شاید دوست شما در شرکتی کار کند که نیازمند به مهارت‌های طراحی و … باشند و شما متخصص این حوزه باشید.

  • شرکت در مراسم

شبکه‌سازی را می‌توان به صورت حضوری و آنلاین انجام داد. شما می‌توانید به انجمن‌های حرفه‌ای مرتبط شوید. در گردهمایی فارغ‌التحصیلان دانشگاه شرکت کنید. با متخصصانی که در حوزه‌ی شما کار می‌کنند ارتباط برقرار کنید. این مورد شامل مراسمی می‌شود که سازمان‌ها تحت عناوین مختلف برگزار می‌کنند. در هر یک از این اجتماعات حداقل با یک آدم جدید که نمی‌شناخته‌اید صحبت کنید. اگر می‌توانید به فهرست شرکت‌کنندگان دسترسی داشته باشید حداقل یک نفر را که می‌خواهید با او صحبت کنید از قبل مشخص کنید و قراری تنظیم کنید که او را ببینید. بدون اینکه خودتان را تحمیل کنید به دنبال بهانه‌ای برای ادامه‌ی ارتباط در جلسات دیگر یا گرفتن توصیه‌ای برای فردی دیگر باشید.

توصیه‌ها

یک مهندس مکانیک چگونه باید کاریابی کند؟!

توصیه‌ها نیز از سوی شبکه‌ی آشنایان شما به دست می‌آیند. با این روش بدون اینکه در جستجوی شغلی بوده باشید از شما دعوت می‌شود برای یک شغل درخواست بدهید. برخی شرکت‌ها برای کارکنانی که نامزدهای موفقی به آنها معرفی کند تشویقی در نظر می‌گیرند، موقعیتی که برای همه بُرد محسوب می‌شود. شما شغلی پیدا می‌کنید و معرف شما نیز بابت این کار پاداشی دریافت می‌کند.

وبسایت شرکت‌ها

اگر همین حالا کارفرمای مورد علاقه‌تان را می‌شناسید، چرا مستقیما به بخش استخدامی سایت آن شرکت برای کاریابی سر نزنید؟ اگر موقعیت‌های شغلی سایت را زیر نظر بگیرید چه بسا آنچه در انتظارش بودید را شکار کنید. فهرستی از کارفرمایانی که به کار با آنها تمایل دارید تهیه کنید و به وبسایت آنها به طور دائم سر بزنید. اگر شرکت خاصی را مد نظر دارید ممکن است مدتی طول بکشد تا دقیقا پستی که با شرایط رزومه‌ی شما هماهنگ باشد پیدا کنید. اما اگر به اندازه‌ی کافی می‌توانید وقت بگذارید این روشی بهینه برای یافتن کار رؤیایی‌تان است.

تماس مستقیم

یک مهندس مکانیک چگونه باید کاریابی کند؟!

اگر کاری که دنبالش هستید را در فهرست استخدامی شرکت محبوب‌تان پیدا نمی‌کنید می‌توانید مستقیما با آنها تماس بگیرید. می‌توانید از تلفن یا ایمیلی که در بخش «ارتباط با ما»ی سایت پیدا می‌کنید استفاده کنید و با افراد داخل سازمان تماس بگیرید. می‌توانید از آنها درباره‌ی فرصت‌های شغلی سازمان در آینده یا مهارت‌هایی که به دنبالش هستند سؤال کنید. فراموش نکنید که رزومه‌ی خودتان را به هر ایمیلی که می‌فرستید پیوست کنید. به یاد داشته باشید که از این نوع برقراری ارتباط ممکن است همیشه به خوبی استقبال نشود. اما همیشه این شانس وجود دارد که درباره‌ی فرصت‌های شغلی که در راهند اطلاعاتی کسب کنید.


کار به عنوان جایگزین موقت یا کارآموز

یک مهندس مکانیک چگونه باید کاریابی کند؟!

گاهی کارِ موقت در یک پست می‌تواند به کار دائم شما تبدیل شود. اگر بیکار هستید، پیدا کردن کاری موقت در یک شرکت عالی می‌تواند راهی بسیار خوب برای ورود شما به آنجا باشد. علاوه بر این روابط کاری که می‌توانید پیدا کنید برای آینده‌ی شما مفید است. بسیاری از آژانس‌های کاریابی می‌توانند به شما در یافتن یک کار موقتی، معمولی یا قراردادی کمک کنند. کارآموزی انتخاب خوبی برای دانشجویانی است که تازه فارغ‌التحصیل شده‌اند. انجام کارهای داوطلبانه راه بسیار خوب دیگری برای برقراری ارتباط با صنایع ارزشمند است.

سخن آخر

یک مهندس مکانیک چگونه باید کاریابی کند؟!

خیلی از ما بهانه می‌گیریم. بیایید با هم صادق باشیم. چند درصد از ما برای یادگیری مهارت‌ها در سطح بالا تلاش کرده‌ایم؟ خیلی‌ها یک کلاس ثبت نام می‌کنند، یا آن را تمام نمی‌کنند و یا بعد از آن سراغ تمرین و پیشرفت نمی‌‌روند. خیلی‌ها حاضر نیستند از دایره امن خود خارج شوند. این باعث می‌شود که دچار مشکل شوند. فراموش نکنید که همه‌چی استخدام شدن نیست، مهمترین مسئله، پیشرفت است.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *