چگونه نمودار درختی کتیا را قفل کنیم؟

نمودار درختی کتیا
طراحان زمانی که یک پروژه را به پایان می‌رسانند، معمولا نمودار درختی کتیا فایل قطعه را قفل می‌کنند و به اصطلاح، نمودار درختی کتیا را تحویل نمی‌دهند. اینکار دلایل زیادی دارد که یکی از آنها، “اختصاصی شدن طراحی” است. طراح معمولا با این کار مانع از کپی شدن و بهره‌برداری دیگران می‌شود که یک کار اصولی و صحیح است. اما چگونه مانع سرقت و کپی کردن، نقشه‌های خود شویم؟

 

روش اول

اگر فقط می‌خواهید یک نما از مدل را در اختیار دیگران قرار دهید بهتر است از جعبه ابزار capture چند تصویر از مدل تهیه کنید. می‌توانید بجای عکس فیلم مدل را در به همین روش تهیه کنید.

در این ابزار، مهمترین پسوند فایل در این حالت pdf است و با کیفیت ترین آن EMF می باد که برای ایجاد آن باید هنگام ذخیره فایل Windows Metafile را انتخاب کرد. گزینه‌های مختلف ابزار capture به شرح زیر هستند:

Pixel Mode

با کلیک روی این آیکن تصاویر به صورت پیکسل ایجاد میشوند که این فرمت برای تصاویر رنگی بسیار مناسب است.میتوان تصاویر ایجاد شده با این فرمت را با پسوندهای معروف bmp،jpg،tif و .. ذخیره کرد.

Screen Mode

با کلیک روی این آیکن صفحه مانیتور برای ایجاد تصویر انتخاب می شود.

Select Mode

برای انتخاب محدوده ای که میخواهید از آن تصویر ایجاد کنید ممکن است.هنگام ایجاد این پنجره ابعاد آن در وسط پنجره نمایش داده میشود.میتوان بعد از مشخص کردن ابعاد پنجره دلخواه برای ایجاد تصاویری با یک اندازه اما از زوایای مختلف قطعه مورد نظر را چرخاند به عبارت دیگر اجرای دستورات دیگر باعث لغو این دستور نمیشود.

Capture

با انتخاب این آیکن پنجره زیر نمایان میشود.در پنجره Options، شما می‌توانید تنظیماتی همانند رنگی یا سیاه و سفید بودن را اعمال کنید.

روش دوم

نمودار درختی کتیا

می‌توانید مدل را به صورت فایل pdf سه بعدی ذخیره کنید. در این حالت مدل pdf شده را می‌توان در acrobat reader باز کرد چرخاند و زوم کرد و اندازه‌ها ابتدایی و ساده از روی آن برداشت. البته نرم‌افزار reader سیستم باید توانایی نمایش فایل‌های سه بعدی را داشته باشد.

روش سوم

می‌توانید مدل را به صورت 3d xml یا wmrl ذخیره کرد که توسط برنامه‌های نمایشگر همانند HD Model Viewer قابل نمایش هستند.

سایر روش‌ها

نمودار درختی کتیا

می‌توانید مدل را به صورت cgr ذخیره کنید که توسط کتیا همان نسخه یا نسخه های بالاتر قابل مشاهده و اندازه برداری ساده است ولی هیچ استفاده دیگری نمی‌توان از آن کرد. معمولا افرادی که می‌خواهند قطعه‌ای را با ورژن بالاتر کتیا باز کنند و ببینند، از این پسوند استفاده می‌کنند.

می‌توانید مدل را به صورت model یا stp ذخیره کنید که در صورت باز شدن توسط کتیا یا برنامه های دیگر حالت پارامتریک خود را از دست داده و نمودار درختی کتیا از بین می‌رود. در این حالت اطلاعات cad قابل استفاده و دستیابی است. این روش آخر دقیقا، ترفندی هست که طراحان برای مخفی کردن اطلاعات درخت طراحی از آن استفاده می‌کنند.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.