روش‌های کسب درآمد از پرینترهای 3 بعدی

پرینترهای 3 بعدی
آرشیو سایت مطالب آموزشی

روش‌های کسب درآمد از پرینترهای 3 بعدی

خیلی از دوستان مشتاق یادگیری نرم‌افزارهای سه بعدی مثل کتیا، علاقه‌مند هستند تا اطلاعات بیشتری راجع به پرینترهای 3 بعدی و راه‌های کسب درآمد از آن داشته باشند. دایرکت شما به پیج اینستاگرامی Pad_pocket باعث شد تا تصمیم بگیرم یک مطلب کامل و جامع در این مورد آماده کنم. بنابراین به ۱۵ الی ۲۰ دقیقه وقت شما نیاز دارم. با خواندن این مطلب بخش زیادی از ابهامات ذهن شما بر طرف خواهد شد.

تکنولوژی پرینت سه بعدی روز به روز در حال توسعه است. از این رو روش های جدید پرینتر سه بعدی به تکنیک های موجود این تکنولوژی برای ارائه خدمات پرینت سه بعدی متنوع اضافه می شود. از قرار گرفتن انواع روش های این تکنولوژی در کنار تکنولوژی  اسکن سه بعدی قادر به انجام مهندسی معکوس بسیاری از قطعات هستیم. در ایران به دلیل مشکلات متعدد، مهندسی معکوس یکی از پردرآمدترین شاخه‌های رشته ما محسوب می‌شود. که در کتیا محیطی کاملا مجزا برای این تکنیک دارد و ما نیز در پکیج‌های آموزشی پیج اینستاگرامی Pad_pocket به آموزش آن پرداخته ‌ایم.

پرینترهای 3 بعدی

آگاهی از انواع روش های پرینت سه بعدی و مزیت ها و محدودیت های هر کدام از اهمیت ویژه ای در شناخت این فناوری برخوردار است. این دستگاه‌ها گاهی قیمت‌های بسیار بالایی دارند که اگر اطلاعات کافی نداشته باشید، پول خود را دور ریخته‌اید. امروزه حدود ۲۵ تکنیک برای پرینت سه بعدی در دنیا وجود دارد که بعضی از آنها تجاری شده اند و می توان گفت حدود ۱۰ مورد از آنها در بازار و و صنعت قطعه سازی و نمونه سازی به صورت رایج وجود دارد.  روش های پرینت سه بعدی که در حال حاضر بیشتر طرفدار دارند شامل SLA، SLS، FDM، LOM، ۳D-Printing (BinderJetting)، DDM، Polyjet، DLP و FusionJet می باشند.

پرینتر سه بعدی SLS

ستگاه پرینترهای 3 بعدی SLS از دستگاه‌هایی است که به وسیله ماده اولیه پودری شکل به ساخت قطعه می‌پردازد، از این رو پودر پایه است. سیستم‌های مختلفی در یک دستگاه SLS به همراه یکدیگر کار می‌کنند تا قطعه ساخته شود. قسمت‌های اصلی دستگاه که می‌بایست در کنار هم کار کنند تا قطعه ساخته شود عبارتند از:

 • سیستم اسکن لیزر
 • سیستم های حرارتی
 • سیستم گردش گاز بی اثر
 • سیستم تغذیه پودر
 • سیستم پلاتفورم
 • واحد کنترل (الکترونیک و نرم افزار)

مزایای پرینتر سه بعدی SLS

 • امکان تولید قطعات کاربردی و عملیاتی
 • استحکام و ضربه پذیری بالای قطعات
 • پایداری حرارتی و شیمیایی بالا
 • زیست سازگاری و کاربرد در تولید گاید ها و مدل های جراحی، پروتز و اورتز و داربست های مهندسی بافت
 • قابلیت ماشینکاری و پولیش و رنگ
 • سرعت بالای تولید قطعات در تیراژ تولید تا ۵۰۰
 • به صرفه در تولید تیراژ بالاتر نسبت به مابقی روش های پرینت سه بعدی

پرینترهای 3 بعدی

باید بگویم که حتما لازم نیست پرینتر ۳ بعدی بخرید، می‌توانید آن را بسازید و از فروش آن نیز درآمد داشته باشید.

محدودیت های پرینترهای 3 بعدی SLS

 • هزینه بالا برای کاربرد هایی که نیاز به استحکام مکانیکی بالا ندارند.
 • دقت متوسط این روش نسبت به روش های دقیق تر مثل روش DLP و PolyJet
 • عدم توانایی تولید قطعات به صورت توخالی مانند روش FDM

پرینتر سه بعدی FDM (مدلسازی ته نشینی گداخته،  Fused Deposition Modeling)

 

این روش یکی از روش های نمونه سازی سریع و پرینت سه بعدی است که در آن برای تولید قطعه از اکسترود کردن فیلامنت هایی از پلیمر و یا موم به قطر حدودی ۱٫۷۵ میلیمتر استفاده می شود. این اکسترودر بر روی یک میز CNC سه بعدی قرار دارد که در جهت x و y و z حرکت می کند و پلیمر ذوب شده در داخل اکسترودر را، بر روی قطعه می نشاند و بعد از تمام شدن یک لایه به اندازه یک ضخامت لایه به سمت بالا حرکت می کند. فیلامنت پلیمری در این روش در ابتدا بر روی یک قرقره قرار دارد و در طول ساخت قطعه توسط دو رولر به سمت اکسترودر کشیده می شود و در آن تا دمایی بالاتر از دمای ذوب گرم می شود (که این دما به نوع ماده بستگی دارد) و هنگامی که بر روی قطعه سرد شده قبلی می نشیند در مدت زمان ۰٫۱ ثانیه منجمد می شود.

بخوانید  چگونه می‌توانیم از نرم‌افزار کتیا و سالیدورکس درآمد دلاری داشته باشیم؟

مزایای  پرینتر سه بعدی FDM

 1. ارزان قیمت بودن دستگاه ها و مواد آن
 2. توان تولید قطعات بزرگ بدون هدر رفت مقدار زیادی از مواد
 3. بعضی از ماشین های FDM به صورت بزرگ و در مقیاس صنعتی دارای کاربرد های صنعتی هستند.

 محدودیت های پرینتر سه بعدی FDM

 1. نیاز به ساپورت
 2. توان تولید فقط با استفاده از برخی مواد پلیمری
 3. دقت ابعادی و صافی سطح نا مناسب برای کاربرد های صنعتی
 4. خواص مکانیکی پایین قطعه علی الخصوص در جهت عمودی

پرینتر سه بعدی Polyjet

پرینترهای 3 بعدی

این روش از جهتی به روش SLA و از جهتی به روش DDM شباهت دارد. در این روش از نازل هایی استفاده می شود که به جای ریختن مذاب موم، قطرات رزین فوتوپلیمر را بر روی لایه قبلی می ریزد. دقیقا پس از ریختن قطرات رزین فوتوپلیمر، در معرض نور یک لامپ فرابنفش که در آن جا همواره روشن است قرار گرفته و سفت می شود و قطعه مورد نظر را تشکیل می دهد. این روش برای اولین بار توسط شرکت Objet Geometries واقع در اسرائیل شکل گرفت و اخیرا توسط شرکت Stratasys امریکا خریداری شده است. این دستگاه ها دارای دقت بسیار بالایی می باشند و در تولید قطعات ظریف بسیار خوب عمل می کنند ولی نمی توان از قطعات آن برای تولید مدل ریخته گری دقیق استفاده کرد. نکته ای که در رابطه با این روش وجود دارد قیمت بالای رزین مورد استفاده در این روش است. این دستگاه همچنین قابلیت تولید قطعات چند ماده ای را دارد و نازل چندگانه دستگاه می تواند رزین از جنس های مختلف را در نقاط مختلف بریزد. همچنین این دستگاه برای تولید ساپورت هم از یک رزین جداگانه استفاده می کند که بعدا به وسیله فشار آب از بین می رود.

مزایای  پرینتر سه بعدی PolyJet

 1. دقت ابعادی بسیار بالا در بین روش های پرینت سه بعدی موجود
 2. سرعت عمل در تولید قطعه
 3. صافی سطح عالی قطعات
 4. توانایی منحصر به فرد در ایجاد قطعه های ظریف و دقیق

 محدودیت های پرینتر سه بعدی PolyJet

 1. گرانقیمت بودن دستگاه و متریال مورد استفاده
 2. نیاز به ساپورت
 3. توان تولید فقط با استفاده از برخی مواد پلیمری ترموست
 4. شکننده بودن قطعه

پرینترهای 3 بعدی

پرینتر سه بعدی SLA ( دستگاه لیتوگرافی سه بعدی Setereo Lithography Aparatus  )

این روش نخستین روش ابداع شده در حوزه ی پرینت سه بعدی می باشد که در سال ۱۹۸۸ میلادی توسط شرکت ۳D SYSTEMS امریکا بر اساس اختراع آقای چارلز هال (Charles Hull) معرفی گردید. در این روش از رزین فوتوپلیمر برای تولید قطعات استفاده می شود که آن را به صورت انتخابی توسط لیزری با طول موج خاص سفت می کنند.

مزیت های پرینتر سه بعدی SLA

 1. دقت ابعادی و صافی سطح خوب
 2. از این روش می توان در تولید قطعات شفاف استفاده کرد.
 3. معمولا روش SLA در صنعت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و در کنار روش SLS از جمله روش های صنعتی پرینت سه بعدی محسوب می شود. از قطعات SLA می توان به صورت غیر مستقیم در تولید قطعات صنعتی نیز بهره جست.
بخوانید  ۱۰ دلیل برای اینکه از انتخاب حرفه خود به عنوان یک دیزاینر خوشحال باشید

محدودیت های پرینتر سه بعدی SLA

 1. نیاز به تولید ساپورت برای گرفتن زیر قطعه تولید شده
 2. از قطعات روش SLA نمی توان به عنوان قطعات نهایی استفاده کرد.
 3. نیاز است تا قطعه پس از تولید در دستگاه پرینتر سه بعدی برای سفت شدن کامل چند ساعت در معرض اشعه فرابنفش قرار بگیرد.
 4.  عدم امکان استفاده از مواد غیر رزینی پلیمری برای تولید قطعات

حالا که با معروف‌ترین حالت‌های پرینت ۳ بعدی آشنا شدیم به اصل مطلب باید بپردازیم. اگر چه هنوز پرینت ۳ بعدی در ایران مسئله روشن و جا افتاده‌ای نیست اما خیلی‌ها از طریق این تکنولوژی به درآمد میلیاردی رسیده‌اند. از ساخت، فروش و تعمیر این دستگاه‌ها گرفته تا ارائه خدمات به وسیله پرینت ۳ بعدی، همه در آمد زا هستند.

پرینترهای 3 بعدی

باید به این نکته توجه کنید که ابتدا به یادگیری تمام اصول این دستگاه‌ها آشنا شوید بعد به خرید و یا ساخت آنها بپردازید. یادگیری نرم‌افزارهایی همانند سالید‌ورکس، کتیا، رینو و… به شدت به شما توصیه می‌شود. با این پرینتر‌ها می‌توانید خود اشتغالی خوبی داشته باشید و با ذکر این مسئله به سراغ انواع روش‌های درآمدی این پرینترها می‌رویم.

۱-تولید جواهرات و قطعات مشابه

طراحی جواهرات با نرم‌افزارهای ماتریکس، کتیا و سالیدورکس براحتی انجام می‌شود و شما در کنار آنها به یک تجارت بسیار سودآور قدم می‌گذارید.  با در اختیار داشتن پرینترهای 3 بعدی و درک کاملی از نحوه استفاده از آن ، می توانید تجارت کوچک خود را که تولید جواهرات فانتزی ارزان اما جذاب است ، شروع کنید. هنگامی که می توانید صدها طرح خلاق به وجود بیاورید ، چاپگر شما به آسانی آنها را به صورت سه بعدی میسازد و می توانید به صورت آفلاین یا از طریق اینترنت به مشتریان بفروشید. بنابراین با یک پرینتر سه بعدی می‌توانید از قالب ساخت جواهرات تا مسائل دیگر را با سرعت بسیار زیادی پی ببرید و در آمد خوبی داشته باشید. در ایران نیز این روش رواج یافته است.

۲- ساخت مجسمه‌های خاص

پرینترهای 3 بعدی

ساخت مجسمه افراد خاص و یا حتی خانواده‌ها از طریق اسکن چهره آنها و پرینت ۳ بعدی می‌تواند بسیار درآمد زا باشد. هستند شرکت‌هایی که چنین روشی را برای ساخت یک یادگاری خوب بکارگرفته‌اند و برای مجسمه هر شخص بیش از ۱۰ میلیون تومان درآمد کسب می‌کنند. البته ظرافت و زیبایی باید چاشنی کار شما باشد و تمرکز زیادی بر روی کار خود بگذارید.

۳-ساخت اسباب بازی

یک بازار بزرگ جهانی برای اسباب بازی های کودکان وجود دارد و میتوان گفت به لطف کودکان این بازار همیشه تقاضای زیادی دارد. بنابراین ، هیچ محدودیتی در درآمدزایی شما وجود ندارد و میتوان گفت سود خوبی نیز خواهید داشت.

از آنجا که هیچ گونه ممنوعیتی در ساخت وجود ندارد ، این  که در تمام طول سال افزایش تقاضا برای این اسباب بازی ها وجود خواهد داشت یک گزینه صد در صدی است ، به خصوص اگر می توانید مانند یک کودک فکر کنید و با طرح های جالب و ساخت اسباب بازی های به روز نظر کودکان را به ساخته های خود جلب کنید. حتما لازم نیست که یک وسیله خارق‌العاده طراحی کنید، فقط خلاقیت داشته باشید.

۴- ساخت ابزار و لوازم جدید کاربردی

چند وقت پیش با شخصی صحبت می‌کردم که با پرینترهای سه‌بعدی ابزارهای کوچک اما بامزه تولید می‌کرد و از طریق بازاریابی توانسته بود درآمد خوبی کسب کند. از ساخت خوردکن دستی تا نگهدارنده خمیردندان و شارژر موبایل. این لوازم به شکلی بسیار فانتزی و جالب طراحی شده بودند و هر کسی به خرید آنها تمایل داشت.

پرینترهای 3 بعدی

۵- ساخت دندان با پرینترهای 3 بعدی

امروزه چاپ سه‌بعدی جای خود را در علم دندانپزشکی باز کرده است. چاپ سه بعدی با یک اسکنر مخصوص آغاز می‌شود، دهان بیمار با استفاده از تکنولوژی، تماس یا بدون تماس اسکن می‌شود، تصویر دیجیتال بسیار دقیقی از آن تهیه می‌شود، سپس در کامپیوتر ذخیره می‌شود، اسکن با استفاده از یک نرم‌افزار تخصصی، به طرح سه‌بعدی تبدیل می‌شود، بعد از آن به وسیله مواد در دستگاه پرینتر سه بعدی  ایمپلنت ساخته میشود. از ساخت دندان مصنوعی تا سایر تجهیزات پزشکی می‌تواند برای شما درآمد زا باشد.

۶- چاپ آنلاین و فروش مدل های چاپ سه بعدی

یک سایت برای خود طراحی کنید و بعد به ‌صورت حرفه‌ای اقدام کنید. مدل های قابل چاپ سه بعدی ممکن است با یک بسته طراحی (CAD) به کمک رایانه ، از طریق یک اسکنر سه بعدی یا توسط یک دوربین دیجیتال ساده و نرم افزار فتوگرامتری ایجاد شوند. مدل های چاپی سه بعدی ایجاد شده با CAD باعث کاهش خطاها می شوند و می توانند قبل از چاپ اصلاح شوند و امکان تأیید در طراحی شیء را قبل از چاپ فراهم می آورد. پکیج‌های آموزشی پیج اینستاگرامی Pad_pocket در یادگیری اصول طراحی می‌توانند به شما کمک کنند.

۷- همکاری با شرکت‌ها برای ساخت پیش از انبوه‌سازی

 

ساخت یک قطعه اگر مشکل طراحی و … داشته باشد، بسیار دردسرساز و هزینه‌بر می‌شود. شما با این پرینترهای سه بعدی علاوه بر مشاوره ساخت، یک نمونه از قطعه را میسازید تا از کیفیت طراحی آن اطمینان حاصل شود.

۸- ساخت نگهدارنده انواع وسایل مثل لپ‌تاپ و …

پایه‌های نگهدارنده لوازم و وسال، مراحل طراحی و ساخت راحتی دارند اما به می‌توانند چندبرابر درآمد زا باشند. می‌توانید آنها را پرینت بگیرید، با خلاقیت خود، امکانات مختلفی را به آنها اضافه کنید و از طریق فروشگاه‌های اینترنتی، همانند دیجیکالا، به‌فروش برسانید.

۹-فروش طرح های با کیفیت

این مقرون به صرفه ترین و ساده ترین راه برای شروع کار است. این در واقع مانند ایجاد یک برنامه Smartphone و فروش آن برای حق امتیاز است.

این کار مختص خود شماست و امتیاز آن برای خودتان است. الان بهترین وقت است که خود را به عنوان یک طراح سه بعدی به دنیا معرفی کنید. با این ابزارها می توان طرح های پیشرفته و با کیفیت حرفه ای را تهیه کرد.

پرینترهای 3 بعدی

۱۰-مهندسی ربات ها با پرینترهای 3 بعدی

در واقع ، مهندسی یک ربات هوشمند چند وجهی نیست که بتواند توسط بچه ها مانند مجموعه لگو مجهز شود ، این تیم نه تنها در ایجاد برنامه نویسی که می تواند برای اسباب بازی هایی که بچه ها می توانند سفارشی سازی کنند ، کار بهتری انجام دهد بلکه برای ادغام چاپ سه بعدی و روباتیک نیز میتواند فعالیت کند.

شما با استفاده از پرینتر های سه بعدی میتوانید روبات هایی بسازد که در هر صنعتی قابل استفاده باشد.

جمع‌بندی

این‌ها فقط چند مورد از روش‌های کسب درآمد از پرینتر‌های سه بعدی هستند. کسب درآمد به هوش شما بستگی دارد که تا چه میزان خلاق هستید اما توجه کنید که اول باید تمام اصول را بیاموزید بعد اقدام به خرید پرینترهای 3 بعدیچند ده میلیونی کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.