دامین چیست؟ گام دوم در طراحی سایت با وردپرس

دامین
آرشیو سایت آموزش وردپرس

دامین چیست؟ گام دوم در طراحی سایت با وردپرس

در موضوع طراحی سایت با وردپرس اصطلاحاتی هست که باید آنها را بدانید. دامین یا دامنه در حقيقت نام وب سايت شما است كه از دو قسمت نام و پسوند تشكيل شده است. پسوندهای بين الملي رايج عبارتند از .com ، .net و .org كه داراي مصارف عمومي هستند و قیمت بیشتری دارند. هر يك از این پسوندها به ترتيب معرف سايتهای تجاری (Commercial) ، شبكه (Network) و سازماني يا غير انتفاعي (Organization) هستند. بطور مثال برای راه‌اندازی سایت یک شرکت تولید قطعات بهتر است که از پسوند .org استفاده شود. اما این اجباری ندارد.

دامین

در ثبت اين دامنه ها هيچ محدوديتي وجود ندارد ولي نامها با اولويت درخواست ثبت مي شوند و براي مدت يك تا ده سال (قابل تمديد) با توجه به حق الثبت پرداختي معتبر هستند. دامنه‌ها باید اختصاصی باشند یعنی از قبل توسط شخص دیگری خریداری نشده باشد. در کشور ما متاسفانه در زمینه دامین‌ها هم دلالی ایجاد شده. دامین‌های جذاب به چندبرابر قیمت فروخته می‌شوند.

دامین
دامنه هاي .info ، .biz و .name نيز در زمره دامنه هاي قابل ثبت براي عموم ولي با كاربري خاص مي باشند. پسوند .info براي سايتهاي اطلاعاتي (Information) ، پسوند .biz براي سايتهاي تجاري (Business) و پسوند .name هم فقط براي سايتهاي شخصي مناسب هستند. استفاده از اين سه پسوند در خارج از اين چارچوب تعريف شده ممنوع و منجر به حذف دامنه و سلب حقوق مربوطه از مالك آنها خواهد شد.

دامین

همچنين كليه دامنه هاي بين المللي فوق و بسياري از دامنه هاي محلي تابع قوانين حمايت كننده از علائم تجاري ميی‌باشند. بنابراین باید در خرید پسوند مورد نظر دقت کنید. پسوند رایج کشور ما .ir است. خرید این دامنه‌ها به دلیل دسترسی‌ها و قوانین متفاوت راحت‌تر بوده و برای شروع کار پیشنهاد می‌شود.

دامین

شما در اولین گام باید اقدام به خرید دامین و یا یک آدرس کنید. ویژگی اصلی آن این باید باشد که کاربر شما بدون دردسر بتواند آن را بیابد، و ترجیح دهد به جای اینکه به محل کسب و کار رقیب شما برود، پیش شما بیاید چون شما یک آدرس راحت دارید که مشتری شما آن را به خاطر سپرده و احتیاجی نیست خودش را به دردسر بیندازد و همان طور که میدانید این آدرس تنها منحصر به فرد برای کسب و کار شما می باشد مثلا: بازار، خیابان ۱، پلاک ۱ این آدرس فقط و فقط برای شما است.

پیدا کردن و مراجعه به یک آدرس سر راست، خیلی بهتر است تا اینکه به دنبال یک آدرس در کوچه پس کوچه‌ها باشیم.

دامین

برای خرید یک دامینه، فقط کافیست به سایت شرکت‌هایی که در این زمینه فعال هستند مراجعه کنید و بعد از جستجوی نام دلخواه خود، در صورتی که قبلا خریداری نشده باشد، آن را ثبت کنید و بعد از مدتی کوتاه آن دامین به نام شما ثبت شود.

پارک دامین چیست ؟

دامین

پارک دامین به معنی نمایش دادن یک سایت با چند دامنه می باشد، یعنی اگه شما 2 سایت مانند pad.ir و pad.com یک سایت مشخص با همان دامنه که شما میخواهید بدون تغییر نام و چرخش به نامی دیگر نمایش داده شود.

اگر سوالی در زمینه خرید دامین دارید می‌توانید در بخش کامنت‌ها بپرسید.

شما در اولین گام نیاز دارید که یک دامین یا نام اینترنتی مناسب برای سایت خود انتخاب کنید که ممکن است سخت و اعصاب خورد‌کن شود. ولی ارزش کار شما هر چقدر این دامین کوتاه تر و جذاب‌تر باشد، بیشتر می‌شود.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.