تمام مراحل کاریابی در آلمان برای مهندسان مکانیک

کاریابی در آلمان
آرشیو سایت آموزش زبان آلمانی مطالب آموزشی مکانیک

تمام مراحل کاریابی در آلمان برای مهندسان مکانیک

خیلی از مهندسان مکانیک تمایل به کاریابی در آلمان دارند، اما نمی‌دانند چه چیزهای برای رسیدن به هدف‌شان لازم است. کاریابی در آلمان خیلی ساده نیست، اما نسبت به سایر کشورهای جهان، مهندسان مکانیک شانس بیشتری دارند. این به این معنا نیست که یک رزومه آماده را برای شرکت‌های مختلف بفرستیم. باید اصول کاریابی را یادبگیریم و همچنین رزومه خود را بسنجید تا مشخص شود که آیا شرایط کاریابی در آلمان را دارید و یا خیر!

بیشتر بخوانید: لغات تخصصی آلمانی رشته مکانیک: رزوه‌ها

اصل اول: زبان آلمانی

وقتی در سایت‌های مهاجرتی جستجو می‌کنید، شرط مهاجرت به آلمان را دانش زبانی حداقل در سطح B1 اعلام کرده‌اند. اما تجربه ما نشان می‌دهد شما با مدرک ب1، کمتر از 10 درصد شانس موفقیت دارید. آلمانی‌ها معمولا انگلیسی ضعیف صحبت می‌کنند و به زبان خود بسیار اهمیت می‌دهند به همین دلیل داشتن مدرک زبان ب2 و توانایی ارتباط برقرار کردن در سطح ب2، برای شما اهمیت بسیاری دارد.

شما باید به زبان آلمانی با شرکت‌های این کشور ارتباط برقرار کنید، پس اولین گام توانایی کافی برای برقراری این ارتباط است. اگر قصد کاریابی در آلمان را دارید، زودتر از هر چیزی، زبان آلمانی را تا سطح خوبی فرا بگیرید.

کاریابی در آلمان

رزومه خود را مشخص کنید

 

برای کاریابی در آلمان، شما باید حداقل سه سال سابقه کار داشته باشید. این یعنی حداقل و شما با حداقل شرایط به مراتب شانس کمتری خواهید داشت. بنابراین سعی کنید مهارت‌های خود را به‌حدی تقویت کنید که کارفرما مجاب شود، اگر سابقه کار شما کم است، اما به‌اندازه یک مهندس با 10 سال سابقه کار اطلاعات دارید.

توانایی شما را رزومه نمایش می‌دهد و باید برای آماده‌کردن این رزومه با افرادی که سابقه و تجربه این کار را دارند، مشورت کنید. رزومه نویسی چارچوب و قوائد خاص خود را دارد که گاهی باعث می‌شود یک فرد با 10 سال سابقه کار، موفق به کاریابی نشود اما فردی با کمترین مقدار سابقه، یک موقعیت شغلی مناسب بیابد.

اکانت لینکدین خود را بسازید

خارجی‌ها، شبکه اجتماعی لینکدین را برای کاریابی و تبادل اطلاعات کاری آماده کرده‌اند و شرکت‌های آلمانی در مرحله اول، آگهی کار خود را در این شبکه قرار می‌دهند. اکانت لینکدین خود را بطور حرفه‌ای بسازید و اصول کارکردن با این شبکه را بیاموزید.

کاریابی در آلمان

آگهی‌ها را بررسی کنید

گاهی اوقات در بخش مهارت‌ها شما ضعفی دارید که به آن آگاه نیستید. بطور مثال مثلا در اکثر آگهی‌های کاری در آلمان، توانایی مدلسازی با نرم‌افزار NX مطرح شده است اما شما به سایر نرم‌افزارها مسلط هستید. در این صورت می‌توانید به یادگیری این نرم‌افزار بپردازید.

لیست بهترین سایت‌های کاریابی آلمان

افرادی که قبل از مهاجرت کاری به آلمان به دنبال پیدا کردن یک فرصت شغلی مناسب هستند. می توانند از طریق وبسایت های کاریابی نسبت به پیدا کردن فرصت شغلی مناسب خود اقدام نمایند. در ادامه لیست اسامی برخی از سایت های فعال و معتبر کاریابی در آلمان ارائه شده است.

وبسایت ایندید به آدرس www.indeed.de

وبسایت جاب مانستر به آدرس www.monster.de

وبسایت استپ استون به آدرس www.stepstone.de

وبسایت جاب وکتور به آدرس www.jobvector.de

این وبسایت ها از معتبرترین و مشهور ترین سایت های کاریابی در آلمان هستند که مورد توجه کاربران بین المللی و متقاضیان مهاجرت کاری به آلمان قرار گرفته اند. سایت های دیگری نیز برای کسب اطلاع بیشتر از فرصت های شغلی در آلمان وجود دارد

کاریابی در آلمان

چگونه در سایت‌ها جستجو کنید

در سایت‌های کاریابی باید کلیدواژه‌های تخصص خود را سرچ کنید، نه رشته تحصیلی‌تان را!

بطور مثال اگر با نرم‌افزار کتیا کار می‌کنید، بهتر است عنوان Catia را جستجو کنید.

یکی از مهمترین سایت های کاریابی در آلمان، وب‌سایت بورس کار است. پیشنهادهای شغلی کارفرمایان آلمانی در وب‌سایت (www.arbeitsagentur.de)، اصلی‌ترین بورس آنلاین نیروی کار در آلمان، درج می‌شود. این وبسایت بورس کار برای یافتن کار بسیار راحت است و به سه زبان آلمانی، عربی و انگلیسی در دسترس است. هر فرد جویای کار می‌تواند علاوه‌بر جستجوی موقعیت‌های شغلی خالی، در سایت آژانس کاریابی ثبت‌نام کرده و پروفایل حرفه‌ای خود را ایجاد کند. شرکت‌ها و همچنین آژانس‌ها هنگام انتخاب پرسنل مناسب به این مشخصات نگاه می‌کنند.

کار با وب‌سایت بورس برای یافتن مشاغل بسیار ساده و راحت است و از ۴ قسمت زیر تشکیل شده است:

  1. فیلدهای جستجو: در قسمت‌های جستجو، باید نام حرفه و کد پستی یا شهر یا سرزمین (ایالت فدرال) آلمان را که می‌خواهید در آن شغل جستجو کنید، مشخص کنید. اگر قسمت دوم خالی بماند، جستجو در سراسر آلمان انجام می‌شود. هنگام نوشتن نام حرفه، سایت لیستی از پیشنهادها را نمایش می‌دهد. می‌توانید چندین گزینه را از بین آن انتخاب کنید یا گزینه خود را برای جستجو در متن تبلیغات بگذارید.
  2. فیلترها: در ستون سمت چپ می‌توانید اطلاعات دریافتی را بر اساس نوع کار، مهلت ارسال آگهی، ساعات کار و … محدود کنید.
  3. مرتب‌سازی: مرتب‌سازی نتایج بر اساس اهمیت، تاریخ و فاصله از مکانی که مشخص می‌کنید.
  4. نتایج جستجو: نتایج جستجو حاوی اطلاعات مختصری در مورد کارفرما، دور بودن محل کار و شروع زمان کار است. وقتی بر روی کار پیشنهادی موردعلاقه کلیک کنید، اطلاعات دقیق ازجمله شرح کامل موقعیت شغلی و شرکت و همچنین اطلاعات تماس برای ارسال رزومه نمایش داده می‌شود.

کاریابی در آلمان

نا امید نشوید

از اکثر افرادی که در آلمان کار می‌کنند، اگر بپرسید، به شما می‌گویند که برای کاریابی، به شرکت‌های زیادی رزومه فرستادند و جواب منفی زیاد دریافت کردند اما در نهایت یکی از آنها به قرار داد کاری ختم شد. پس از دریافت جواب منفی خسته و نا امید نشوید.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات

تبلیغات