برای یادگیری زبان آلمانی کجا باید بریم؟

زبان آلمانی
آرشیو سایت مطالب آموزشی

برای یادگیری زبان آلمانی کجا باید بریم؟

همانطور که می‌دانید، کشور آلمان یکی از بهترین مقصدها برای مهندسین مکانیک و طراح است. این کشور با جای دادن شرکت‌های بزرگ خودروسازی و صنعتی در خود، به بهشت مهندسان تبدیل شده است. برای مهاجرت کاری و یا تحصیلی به این منطقه جذاب از اروپا، باید زبان‌آلمانی را حداقل تا سطح B2 مسلط باشید. زبانی سخت و در عین حال به عقیده بسیاری از مردم، جذاب و قانونمند. آموزشگاه خوب در این مسیر می‌تواند شما را یاری کند و ما در این مطلب، بهترین آموزشگاه های زبان آلمانی را به شما معرفی می‌کنیم.

زبان‌آلمانی چگونه است؟

زبان آلمانی

به عقیده من و برخی دیگر از دوستان که در یادگیری زبان استعداد کمتری دارند، زبان‌آلمانی سخت و پیچیده است اما علاقه باعث می‌شود که این پیچیدگی کنار گذاشته شود.خوبی که زبان آلمانی دارد این است که صحبت با دیگران در این کشور عمدتا به صورت رسمی و کتابی صورت می گیرد و به همین دلیل بر خلاف فارسی و انگلیسی که لهجه بسیار ضروری ست در آلمانی همانطور که در کتاب ها می خوانید، صحبت می شود. بحث شنیدار زبان خارجی بسیار اهمیت دارد و شما باید از همان ابتدا متن‌های زیادی گوش دهید.

یک اسم در زبان آلمانی می تواند مونث، مذکر و یا خنثی باشد (بر عکس فارسی و انگلیسی که مثلا وقتی کلمه گل را مطرح می کنید، یک معنا دارد ولی در آلمانی گل مذکر و مونث!). باید جمع اسامی را یک به یک یاد بگیرید (در فارسی و انگلیسی قواعد جمع بستن داریم. مثلا در انگلیسی یک s به اخر کلمات اضافه می کنیم ولی در آلمانی برای هر کلمه یک اسم جمع جداگانه وجود دارد!)

این مطلب را بخوانید: یک مهندس مکانیک چگونه باید کاریابی کند؟!

در این زبان صفات هم صرف می شوند (مثلا کلمه زیبا را مثل فعل صرف می کنند! یادگیری اش کمی گیج کننده است ولی سخت نیست). مفعول در جمله جایگاه مشخصی ندارد و فقط از طریق حالت آن می توان تشخیص داد (در انگلیسی و فارسی جمله ساختار مشخصی دارد و جایگاه هر کلمه مشخص است). همین قوانین باعث می‌شوند تا برای یادگیری نیازمند وقت گذاشتن بیشتر باشید و حداقل روزی چند ساعت مداوم باید این زبان را بخوانید.

1- آموزشگاه زبان آلمانی “گوته”

زبان آلمانی

خب می توان این موسسه را بعنوان یکی از معتبرترین موسسه آموزش زبان آلمانی در تهران دانست که فقط هم در تهران شعبه دارد (قلهک، خیابان شریعتی، خیابان یخچال، خیابان کی نژاد، خیابان اسلامیه). این آموزشگاه وابسته به سفارت آلمان الست و از این لحاظ برای زبان آموزان آن می‌تواند مزایای خوبی داشته باشد. این موسسه  آموزش زبان آلمانی در حال حاضر فاقد شعبه بوده و تنها مرکز برگزاری آزمون های رسمی انستیتو گوته ، TestDaF و TestAS در ایران می باشد. با توجه به تجارب زبان آموزان این موسسه:

 • کیفیت و تجهیزات در این موسسه عالی است
 • اساتید عمدتا با شرایط سختی انتخاب می شوند و بعضا اساتید بومی زبان آلمانی هم هستند
 • و موسسه به اندازه کافی اعتبار بین المللی هم دارد
 • آزمون ها منظم نیستند و پشتیبانی کلاس ها از نظر کاربران قابل قبول نبوده است

اما از طرفی موسسه عیب و ایراداتی هم دارد از جمله اینکه تنها یک شعبه در تهران دارد، کلاس ها شلوغ بوده و یادگیری با مشکلات خاص خودش مواجه است. ظاهرا اخیرا هم وضعیت برگزاری آزمون ها نسبت به قبل بی نظم تر شده است. در هر صورت شما در ایران باید آزمون‌های گوته را پشت سر بگذارید، حالا در هر موسسه‌ای که زبان خوانده باشید.

آدرس وب سایت آموزشگاه گوته

 

2- انجمن فرهنگی اتریش تهران

زبان آلمانی

این موسسه از این جهت که توسط اتریشی ها اداره می شود (آلکساندر ریگر) و شما با آلمانی زبان ها در ارتباط هستید، نقطه قوت دارد. به گفته خود موسسه: انجمن فرهنگی اتریش درتهران در راستای تقویت زبان آلمانی و اطلاعات اتریش ایرانیان فعالیت می کند. در طول سال کلاس های زبان آلمانی دایر است (تا ۳۰۰۰ زبان آموز آلمانی در سال) و این انجمن با موسسات ایرانی که در زمینه زبان آلمانی کار می کنند و معلمان زبان آلمانی همکاری می کند. کتابخانه انجمن فرهنگی اتریش در تهران با بیش از۵۰۰۰ اثر بزرگترین کتابخانه آلمانی زبان در ایران به شمار می آید.

در این مکان همواره سخنرانی هایی پیرامون ادبیات معاصر اتریش و ایران در حضور نویسندگان برگزار می گردد و همه این فعالیت ها به زبان المانی برگزار می شود. این موسسه به شما دیپلم اتریشی آموزش زبان آلمانی هم اعطا می کند.

 • دارای اعتبار نسبی بی المللی
 • ظاهرا بعضی از هزینه های آموزش رایگان است
 • کیفیت و تجهیزات در حد متوسط
 • اساتید کاملا بومی زبان آلمانی

اما خب این موسسه از این جهت که به آموزش معماری و جنبه های هنری و … می پردازد، تمرکز کاملی بر زبان آلمانی ندارد. ضمنا اگر می خواهید برای ادامه تحصیل به آلمان بروید، باید مدارک بین المللی زبان آلمانی TestDaF و TestAS را کسب کنید که این موسسه بطور خاص بر این آزمون ها تمرکز نمی کند.

آدرس وب سایت انجمن فرهنگی اتریش

 

3- خانه فرهنگ کیهان

زبان آلمانی

“خانه فرهنگ کیهان” یکی از قدیمی‌های این حوزه است که فقط به آموزش زبان آلمانی می‌پردازد.این آموزشگاه برای هر سطح با هر سن، کلاس‌های متفاوتی دارد و شما می‌توانید به خوبی از آن استفاده کنید.

سایت خانه فرهنگ کیهان

4- کانون زبان ایران

زبان آلمانی

خب احتمالا همه شما نام کانون زبان ایران را شنیده اید.کانون زبان ایران زیر نظر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مدیریت می شود. این موسسه آموزش زبان آلمانی ، دوره های متنوع تری را نسبت به دو موسسه بالا ارائه می دهد:

 • تنوع برگزاری دوره های آموزش زبان انگلیسی (JCE, SCE, Cambridge و …)
 • برگزاری دوره های آموزش زبان عربی، فرانسه ، انگلیسی و …
 • قیمت مناسب کلاس های برگزار شده
 • آزمون های منظم
 • داشتن شعبه در بسیاری از استان های کشور

آدرس وب سایت کانون زبان

 

سایر آموزشگاه‌ها از جمله خانه فرهنگ دال، موسسه ادبا، موسسه گاما، خانه فرهنگ آریاصدر و… نیز می‌توانند به توجه به موقعیت و شرایط شما کمک کننده باشند. اما فراموش نکنید که مهمترین چیز در یادگیری زبان، انگیزه و پشتکار هنرجو است.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات

تبلیغات