اهمیت طراحی مدل‌های مفهومی یا کانسپت برای طراحان ایرانی!

طراحی مدل‌های مفهومی
آرشیو سایت کسب و کار مطالب آموزشی

اهمیت طراحی مدل‌های مفهومی یا کانسپت برای طراحان ایرانی!

باید قبول کنیم که کشور ما در زمینه ساخت عقب‌تر از سایر کشورهای مطرح جهان عمل می‌کند. در زمینه خودرو ترکیه و ویتنام، تولید خودروهای کاملا مدرن خود را شروع کردن و کشورهای عربی و همسایه نیز در زمینه ساخت و بکارگیری تاکسی‌های پرنده در صدر جهان هستند. در کشور ما طراحان و مهندسان خوب و کاربلد زیادی هستند که متاسفانه به دلیل توجه کم صنایع به آنها دچار بی‌انگیزگی شده‌اند. امروز به سراغ مسئله کانسپت و اهمیت طراحی چنین الگوهایی پرداخته‌ایم…

کانسپت چیست؟

طراحی مدل‌های مفهومی

در صنایع و حوزه‌های مختلف از کانسپت استفاده می‌شود. در طراحی مفهومی طرحی ساخته می شود که قبل از آن نمونه اش وجود ندارد. نوآوری و خلاقیت در طراحی مفهومی، اصل اساسی است. طراح این کانسپت‌ها باید سرشار از خلاقیت باشد. البته فراموش نکنیم این روزها مدل‌های کامپوتری کانسپت‌ها باعث شدند تا نیازی به ساخت مدل اولیه نباشد. فرایند طراحی مفهومی با مفهوم سازی شروع می شود. مفهوم سازی عبارت است از به کار گیری تفکر خلاق برای تدوین ایده ها. در ادامه باید، موارد خواسته شده از سوی کارفرما و یا مشتری را در نظر گرفت و طراحی را ادامه داد.

طراحی مدل‌های مفهومی

این روزها طراحان کانسپت در دنیا طرفداران زیادی دارند و شرکت‌های بزرگ طرح‌های آینده خود را بر اساس همین کانسپت‌ها آماده می‌کنند. فرض کنید یک کانسپت از یک هلیکوپتر یا حتی کوادکوپتر آماده کرده‌اید که مشخصات ظاهری متفاوتی دارد. اگر این طرح در فضای مجازی و در صفحاتی که می‌توانند به وایرال شدن آن کمک کنند، پخش شود، شما شناخته می‌شوید. این شناخته شدن یعنی تضمین موفقیت شما بعنوان یک طراح خلاق که همانند یک برند مطرح می‌توانید از آن بهره ببرید.

طراحی مدل‌های مفهومی

به این موضوع فکر نکنید که امکانات در کشور نیست. بزرگترین امکان در سر شما با نام مغز قرار داده شده. شما با یک رایانه و نرم‌افزارهای موجود در آن، می‌توانید کاری کنید که با درس خواندن در هزار دانشگاه بدست نمی‌آید. برای یادگیری اصول طراحی کانسپت می‌توانید از ویدئوها، اینترنت و آموزشگاه ها استفاده کنید. فراموش نکنید که هر آموزشگاهی تنها راه را به شما شان می‌دهد و پیمودن مسیر بر عهده خود شماست.

بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنم که اگر قصد دارید در این حوزه فعالیت کنید و شناخته بشید. حتما به سمت طراحی چیزهایی حرکت کنید که شکل و ظاهری متفاوت دارند. ما در سایت جمعیت مهندسان مکانیک ایران سعی می‌کنیم خلاقیت شما را تقویت کنیم اما در کنار این موضوع می‌توانید از سایت‌هایی همانند newatlas نیز بهره ببرید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات

تبلیغات