اسپویلر خودرو چیست؟ انواع اسپویلر و مزایای آنها

اسپویلر خودرو

اگر چه شاید از وسیله نقلیه ای استفاده می کنید که اسپویلر ندارد، ممکن است آنها را در اتومبیل های مختلف در حین رانندگی دیده باشید. اسپویلرها را می توان در طیف وسیعی از وسایل نقلیه، از جمله کامیون ها، وسایل نقلیه اسپرت و درگ racers یافت. مزیت اسپویلر این است که به ثابت نگه داشتن خودرو در سرعت های بالاتر کمک می کند و کنترل پذیری خودرو راحت‌تر می‌شود. اگر به‌دنبال یک اسب رام هستید، باید در طراحی خود از اسپویلر استفاده کنید.

اسپویلرها هیچ نیروی اضافی به ماشین شما نمی دهند. شما می‌توانید وزن خودرو را برای جلوگیری از بلند شدن افزایش دهید، اما این برای خودروهای سریع امکان‌پذیر نیست، زیرا افزایش وزن به معنای پیچیدن بد در پیچ‌ها به دلیل اینرسی بیشتر خودرو است. با این حال، بسیاری از افراد بر این باورند که اسپویلرها صرفاً تزئینی هستند، اما این صحیح نیست.

 

اسپویلر خودرو

اسپویلر یک ابزار برای از بین بردن عبور هوای ناخواسته در سراسر بدنه یک اتومبیل در حال حرکت است. این هوای نامطلوب به طور کلی به عنوان کشش و اختلال در نظر گرفته می شود. اسپویلر برای کاهش کشش و تلاطم ایجاد شده توسط خودرویی که در جاده در حال حرکت است، کار می کند.

بیشتر بخوانید:

متفاوت مثل BMW iX M60

اسپویلرهای جلوی خودرو معمولاً در صنعت به عنوان سدهای هوایی شناخته می شوند. آنها معمولاً در اتومبیل های مسابقه ای و همچنین اتومبیل های اسپورت با کیفیت بسیار خوب یافت می شوند.

انواع اسپویلر

انواع مختلفی از اسپویلر خودرو موجود است. هر نوع اسپویلر یک هدف کاربردی منحصر به فرد را انجام می دهد. اسپویلر جلو و عقب خودرو شناخته شده ترین انواع اسپویلر هستند.

1. اسپویلر جلو:

اسپویلر خودرو

اینها متداول ترین اسپویلرهایی هستند که مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین گاهی به آنها به عنوان اسپویلر چانه نیز گفته می شود. آنها برای ایجاد نیروی رو به پایین روی وسیله نقلیه نصب می‌شوند. این امر با کاهش هوایی که در زیر خودرو جریان دارد و متعاقباً کاهش جریان هوا و کار بر روی پایداری خودرو به دست می آید. اسپویلرهای چانه، به طور کلی، برای وسایل نقلیه با عملکرد بالا که با سرعت بالا حرکت می کنند، بهترین هستند.
این قطعات بسیار گران‌هستند و توانایی نصب بعد از ساخت خودرو عملا وجود ندارد.

2. اسپویلر Pedestal یا بال عقب:

اسپویلر خودرو

این قطعات به بهبود پایداری خودرو در هنگام حرکت با سرعت بالا کمک می کنند. دوام این اسپویلرهای پایه بسته به نقطه و همچنین اندازه اسپویلر مورد استفاده تغییر می کند. این اسپویلرها در بین دوستداران خودرو به خوبی شناخته شده اند زیرا ممکن است ظاهر کلی خودرو را بهبود بخشند. از آنجایی که بر روی صندوق عقب خودرو نصب شده است، این اسپویلر با اعمال فشار رو به پایین بر روی خودرو، قابلیت‌های حرکتی را افزایش می‌دهند.

.3. اسپویلر سقف:

اسپویلر خودرو

این نوع اسپویلر برای وسایل نقلیه مختلف از جمله خودروهای هاچ بک، خودروهای اسپرت مناسب هستند. اساساً، آنها برای خودروهایی با قسمت پشتی شیب دار و بدون لبه صندوق ایده آل هستند. این اسپویلرها  نیروی نزولی ایجاد می کنند که به پایداری بیشتر خودرو کمک می کند. علاوه بر این، با توجه به این که باد به شدت در سراسر لایه بیرونی بال منحرف می‌شود، ممکن است از آن‌ها در ناچ‌بک‌هایی با بال‌های بزرگ استفاده شود.

4. اسپویلر لیپ:

اسپویلر خودرو

افزودن اسپویلر لیپ به وسیله نقلیه شما اساساً می تواند هم بر عملکرد و هم بر ثبات و امنیت کلی خودرو تأثیر بگذارد. با وجود این واقعیت که آنها ظاهری بی تکلف دارند، عملکردی که ارائه می دهند فوق العاده است. دو نوع متمایز از اسپویلر لیپ وجود دارد. یک اسپویلر جلو و یک اسپویلر عقب. نصب این مدل باعث می‌شود، ارتفاع خودرو کمتر دیده شود.

5. اسپویلر روشن:

اسپویلر خودرو

این یک انتخاب باورنکردنی برای افزایش ایمنی خودرو و در عین حال بهبود ظاهر آن است. به طور مشابه به عنوان یک اسپویلر پایه عمل می کند و علاوه بر این در قسمت صندوق عقب نصب می شود. یک چراغ نیز به همراه این اسپویلر گنجانده شده است. نتیجه این است که دید خودروی شما در حوالی تاریکی افزایش می یابد و همچنین جلوه ای زیبا و شیک به نمای بیرونی خودروی شما می بخشد.

6. اسپویلر Whale Tail یا دم نهنگ:

اسپویلر خودرو

این اسپویلر بیشتر مخصوص خودروهای کمپانی پورشه است و به‌نوعی اختصاصی محسوب می‌شود. این قطعات باعث کنترل فشار باد اطراف خودروهای فست‌بک شده و در نتیجه کنترل خودرو راحت‌تر می‌شود.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.