آموزش زبان آلمانی درس 3: صرف فعل Sein و Kommen

آموزش آلمانی
آرشیو سایت آموزش زبان آلمانی

آموزش زبان آلمانی درس 3: صرف فعل Sein و Kommen

در بحث قبلی در مورد ضمایر آلمانی صحبت کردیم و همزمان بر اساس کتاب Menschen A1-1  جلو رفتیم. حالا به بحث صرف فعل‌ها می‌رسیم. قبل از این که به سراغ گرامر این درس برویم، باید یک گفتگو را گوش کنیم و ببینیم کدام یک از شخصیت‌ها، کدام جمله را می‌گویند.

 1. Wie geht’s?
 2. Gut, danke!
 3. Und wie geht’s Ihnen?
 4. Auch gut.
 5. Das ist Paco.
 6. Guten Tag,
 7. Frau Wachter!
 8. Woher kommen Sie?
 9. Er kommt aus Mexiko.
 10. Auf Wiedersehen,
 11. Herr Rodriguez!

این فایل صوتی را باید چند بار گوش دهید و تشخیص بدهید کدام شخص چه چیزی می‌گوید:

برای موشکافی و آشنایی شما با اینکه 11 جمله بالا چه معنا و مفهومی دارند، هر کدام را جدا گانه بررسی می‌شکنیم.

Wie geht’s: برای احوالپرسی از این عبارت استفاده می‌شود و معنای “حالت چطوره” می‌دهد. این یک اصطلاح است و به جزئیات آن توجهی نمی‌کنیم. پس برای احوال پرسی می‌گوییم Wie geht’s که مخفف شده Wie geht es است.

Gut, danke: به معنای خوب،‌ مرسی.

Und wie geht’s Ihnen: به معنای ” و حال شما چطوره” کلمه Ihnen برای احترام بیشتر به کار می‌رود و یک نوع ضمیر است که در آینده با آن بیشتر آشنا می‌شویم.

Auch gut: به معنای ” من هم خوبم” است.

Auch در زبان آلمانی مشابه Too  در زبان انگلیسی هست. در جمله : ما هم می‌توانیم آلمانی صحبت کنیم، از کلمه هم و یا همچنین بعنوان معنای Auch استفاده شده است.

Das ist Paco: در این جمله Das یک ضمیر اشاره است که برای اشیاء یا افراد در حالت مفرد مشخص به کار می‌رود و معنای ” این ” می‌دهد. ist فعل ما به معنای بودن است که یک فعل بی‌قاعده است. صرف فعل Sein چون قاعده خاصی ندارد باید متناسب با انواع ضمیر حفظ شود. در زیر می‌توانید صرف فعل Sein را بخوانید:

ich  بین bin من هستم
du  بیست bist تو هستی
er/sie/es  ایست ist او هست
wir  زیند sind ما هستیم
ihr زاید seid شما هستید
sie/Sie زیند sind شما(مودبانه) هستید

برای آَشنایی با نوع تلفظ هر یک از فعل‌های صرف شده بالا می‌توانید، فعل را کپی کنید و در مترجم گوگل، صوت آن را گوش دهید.

Frau Wachter: آلمانی‌ها از کلمه Frau به معنای “خانم” استفاده می‌کنند. پس از این به بعد Frau را دیدید، به‌دنبال یک خانم بگردید.Wachter نیز اسم شخص است.

Woher kommen Sie: از کجا آمده‌ای؟ یا اهل کجا هستی؟ در آلمانی یکسری کلمات پرسشی داریم که با W هستند و به عنوان W-Fragen شناخته می‌شوند. Woher یکی از آنهاست که معنای “از کجا؟” یا “کجا” می‌دهد. kommen فعل است که صرف آن را در زیر می‌توانید ببینید و معنای “آمدن” می‌دهد. و Sie را بعنوان ضمیر قبلا یاد گرفته‌ایم.

ich komme
du kommst
er/sie/es kommt
wir kommen
ihr kommt
sie/Sie kommen

Er kommt aus Mexiko: در این جمله از ضمیر و فعل چشم‌پوشی می‌کنیم چون قبلا با آنها آشنا شدیم. اما کلمه aus در آلمانی یک حرف اضافه آلمانی (präposition) است که معنای “از” دارد. با انواع حروف اضافه و ساختار آنها در درس‌های بعد آشنا خواهیم شد.

Auf Wiedersehen: یک اصطلاح است که در زمان خداحافظی از آن استفاده می‌شود و معنای” به امید دیدار” دارد.

با اجزا و معانی مکالمه بالا آشنا شدیم. همانطور که مشاهده کردید در آلمانی فعل‌های با قاعده و بی قاعده وجود دارند که هر کدام مشخصات خاص خود را دارند. در افعال با قاعده ریشه فعل حفظ می‌شود و بخش آخر آن تغییر می‌کند.

مثلا در kommen بخش en آخر کلمه حذف می‌شود و ریشه فعل بدست می‌آید. در بقیه افعال با قاعده دیگر نیز به همین شکل است و باید n و یا en از انتهای آنها حذف شود. سپس مشخصه صرف فعل برای هر ضمیر به انتهای آن اضافه می‌شود که در جدول زیر با رنگ قرمز برای شما مشخص شده.

ich komme
du kommst
er/sie/es kommt
wir kommen
ihr kommt
sie/Sie kommen

این درس را هم در همینجا به پایان می‌رسانیم. حتما به فایل صوتی چند بار گوش دهید و لغاتی را که آموزش داده شده، حفظ کنید.

 

لطفا نظرات و انتقادات خود را در بخش کامنت برای بهتر شدن آموزش‌ها، بنویسید

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.