آشنایی با مهندسی معکوس کتیا

مهندسی معکوس کتیا

مهندسی معکوس با ابر نقاط را می‌توان به طور کلی هنر تبدیل ابر نقاط به مدل سه‌بعدی CAD نامید. در فرآیند مهندسی معکوس با ابر نقاط در کتیا، ابتدا بر روی نقاط، یک مش سه‌گوش ایجاد می‌شود. این مش، توپولوژی اصلی مدل نهایی را ارائه می‌دهد. در مرحله بعد از تقسیم مش به نواحی کوچکتر و یا روش‌های دیگر، یک سطح ساده تخمین زده می‌شود. این سطوح تا جایی که از زیبایی و سازگاری آن‌ها اطمینان حاصل شود، پیراسته شده و به هم متصل می‌شوند و در نهایت مدل اصلی را ایجاد می‌کنند.

ابر نقاط (ابر و نقطه) چیست؟

مهندسی معکوس کتیا

ابر نقاط (Cloud of Points) مجموعه سه‌بعدی از نقاط است که خصوصیات سطح خارجی یک شیئ را توصیف می‌کنند. این نقاط از آنالیز محیط پیرامون شیئ و جمع آوری اطلاعات از روی شکل ظاهری آن به کمک یک اسکنر سه‌بعدی به دست می‌آیند. تکنولوژی به کار رفته در جمع آوری اطلاعات از سطح شکل، در دو نوع تماسی و بدون تماس می‌باشد. در حالت تماسی از دستگاه‌های (CMM (Coordinate Measuring Machine و در حالت بدون تماس از لیزر و نور ساخت یافته استفاده می‌شود.

انواع مدل‌سازی مرتبط با ابر نقاط

مهندسی معکوس کتیا

در ادامه سه نوع مدل‌سازی مرتبط با ابر نقاط معرفی شده‌اند.

Polygonal: در این نوع مدل‌سازی، با ایجاد مش‌های سه‌گوش بر روی ابر نقاط، مدلی از شیئ ساخته می‌شود.

NURBS: در این نوع مدل‌سازی، یک مدل Polygonal بوسیله سطوح پوشیده می‌شود.

Hybrid: در این نوع مدل‌سازی، یک مدل Polygonal به کمک سطوح Rapid و روش‌های مدل‌سازی Solid ایجاد می‌شود. این مدل برای ترکیب هندسه اصلی شکل با سطوح پیچیده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهندسی معکوس کتیا

فرآیند مهندسی معکوس در نرم‌افزار CATIA در مجموعه Shape و به کمک دو محیط کاری (Digitized Shape Editor (DSE و (Quick Surface Reconstruction (QSR صورت می‌پذیرد.

مهندسی معکوس کتیا

در محیط طراحی مهندسی معکوس کتیا، متداول‌ترین روش این است که فایل مش یا STL را در نرم‌افزار فراخوانی کرده و سپس با مجموعه ابزاری که در اختیار شما قرار داشته، باید نزدیک‌ترین حالت به شکل اصلی را ترسیم کنید. این روش در ایران بخصوص طراحی قطعات خارجی که به دلیل تحریم‌ها در تامین آنها مشکل ایجاد شده، بسیار اهمیت دارد. البته این قسمت از کتیا، فرمول خاصی ندارد و تجربه باعث می‌شود که شما در مدلسازی قطعات از روی فایل مش، بهتر عمل کنید. پس توقع نداشته باشید که با چند فیلم ویدئویی مسلط به محیط ابر نقاط شوید.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.